Zabawki motoryczne - co dają?

wide content photo

Każdy z nas wie, że dzieci najszybciej uczą się przez zabawę.

Warto to wykorzystać, kupując pociechom zabawki motoryczne. Długie godziny spędzone na zabawie to świetna okazja do rozwoju motoryki małej. By tak się jednak stało, należy zapewnić maluchowi odpowiednie przedmioty, dostosowane do jego wieku i możliwości. Czym charakteryzują się zabawki motoryczne, co dają i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Najlepsze dla Twojego dziecka

Czym jest motoryka?

Aby wiedzieć, czym charakteryzują się zabawki motoryczne, warto zacząć od tego, czym tak właściwie jest motoryka. Najogólniej można ją określić jako sprawność fizyczną każdego człowieka. To dzięki niej mamy zdolność wykonywania różnego rodzaju działań związanych z ruchem. Motorykę dzielimy na:

  • motorykę małą, czyli tę, która jest związana ze sprawnością palców i dłoni; są to czynności takie jak rysowanie, chwytanie czy też lepienie z plasteliny,
  • motorykę dużą, która związana jest ze sprawnością całego ciała; są to takie czynności jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie.

Nikt z nas nie rodzi się z opanowaną motoryką, dlatego też należy ją ćwiczyć i rozwijać. Początek tego procesu widać już u niemowląt w pierwszych miesiącach życia, kiedy to opanowują chwytanie przedmiotów. Zadaniem rodziców i opiekunów jest stworzenie takich warunków, by dziecko po kolei uczyło się nowych ruchów – początkowo z zakresu motoryki dużej, by później przejść do motoryki małej, która wymaga więcej precyzji.

Zabawki motoryczne – jak je rozpoznać?

Zadaniem zabawek motorycznych jest zachęcanie dzieci do podjęcia aktywności wymagającej pewnej sprawności manualnej. Warto dbać o rozwój motoryki małej już u niemowląt. Przykładem mogą być pętle lub kostki, w których dziecko musi przekładać poszczególne elementy.

Jest to doskonały trening dla maluchów, które dopiero nabywają odpowiednich umiejętności. Ćwiczenie, które ma na celu rozwój motoryki małej, to znane wszystkim nakładanie gumowych kółek na drążek. Wymaga ono od dziecka skupienia się na zadaniu oraz precyzyjnych ruchów, które umożliwiają mu prawidłowe dopasowanie wszystkich obręczy.

wide content photo

Zabawki dla wszystkich dzieci

Zabawki motoryczne dla dzieci - korzyści

Zabawy motoryczne są dla dzieci bardzo interesujące. Ich wygląd: kształt, kolor, faktura, jest dla maluchów atrakcyjny, dlatego chętnie podejmują one aktywności, takie jak np. układanie wieży z klocków.

Potrzeba do tego skupienia oraz powolnych, ostrożnych ruchów. Dbając o odpowiedni rozwój motoryki małej, kształcimy także inne umiejętności. Przykładem mogą być zabawki motoryczne dla dzieci, które uczą cierpliwości. Dzięki kilku nieudanym próbom maluchy wiedzą, że należy zmienić sposób działania, by osiągnąć swój cel.

Jest to niezwykle ważna umiejętność, która z pewnością przyda się dzieciom w przyszłości. W ofercie niektórych sklepów znajdziemy również takie zabawki motoryczne, których celem jest zachęcenie dziecka do logicznego myślenia. Są to różnego rodzaju labirynty i łamigłówki, w rozwiązywaniu których należy wykazać się zarówno sprawnością ruchów, jak i zdolnością podejmowania decyzji.

Takie zabawy motoryczne stwarzają doskonałą okazję do rozwijania kilku umiejętności w tym samym czasie. To, za co wielu rodziców i pedagogów ceni zabawy motoryczne, to fakt, że poza oczywistą funkcją, odgrywają jeszcze rolę edukacyjną. Oznacza to, że podczas zabawy dziecko poszerza swoją wiedzę na temat świata. Nawet wkładanie odpowiednich klocków do sortera jest nie tylko okazją do rozwoju motoryki małej, lecz również do tego, by uczyć maluchów nazw kolorów oraz kształtów.

Zabawki motoryczne pełnią jeszcze jedną istotną funkcję – uczą skupienia na jednej czynności. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w obecnych czasach, w których często odczuwamy skutki nadmiernej liczby bodźców. Dziecko, wykonując ćwiczenia rozwijające motorykę małą, szybko się uczy, że tylko koncentracja na tej jednej czynności może przynieść oczekiwany efekt.

Wysokiej jakości zabawki motoryczne dla dzieci w każdym wieku znajdziesz na stronie e-zabawka24.pl. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych producentów i są dla maluchów bezpieczne.